31.10.2022

Ali Macit

İl Müftü Yardımcısı

Ali MACİT

1978 yılında Gaziantep ili İslâhiye ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Kayabaşı Köyü’nde tamamladı. İslâhiye ilçesi İhlâsiye Merkez Kur'ân Kursu’nda 1 yıl boyunca Kur'ân-ı Kerîm eğitimi aldı. 1996 yılında İslâhiye İmam Hatip Lisesinden mezun oldu.

2004 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon bölümünü bitirdi. Aynı yıl Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde İmam-Hatip olarak memuriyet hayatına başladı.

2010 yılında Şanlıurfa İbrahim Halîlullâh Eğitim Merkezinde 6 aylık “Tashih-i Huruf” ve 2012 yılında Manisa’da düzenlenen 2 aylık “Tashih-i Hurûf Rehber Öğreticilik” kurslarını başarıyla tamamlayarak “Tashih-i Hurûf Rehber Öğretici” belgesi aldı. Bu süreçte 8 ay boyunca dînî mûsiki ve makam eğitimi aldı.

Kur'an Kursu, İmam Hatip Lisesi eğitimi ve din görevliliği süresince Kur'ân-ı Kerîm'i ve Ezânı Güzel Okuma yarışmalarında çeşitli dereceler elde etti. Görev yaptığı yerlerde açılan hizmet içi eğitim programları, yurt dışı ve mahallinde düzenlenen Tashih-i Hurûf kurslarında Kur'ân-ı Kerîm, tecvîd ve tâlim dersleri verdi.

2014 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu.

2015 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Bulgaristan Şumnu/Shumen bölgesinde Türk imamları için düzenlenen Tashih-i Hurûf kursunda rehber öğretici olarak görevlendirildi.

2017 yılında başladığı Erzurum Ömer Nasûhî Bilmen Dînî Yüksek İhtisas Eğitimini (Haseki) 2020 yılı Mart ayı itibariyle tamamlayarak 01.08.2020 tarihi itibariyle Aksaray Cezaevi vaizi olarak atandı.

21.12.2020 tarihi itibariyle atandığı Adıyaman ili Gerger İlçe müftülüğünden 21.10.2022 tarihi itibariyle ayrıldı.

2022 yılında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı/Kur’ân Okuma ve Kıraat İlmi Bilim Dalında “Kur’an Harflerinin Sıfatları Yaygın Uygulama Hataları ve Çözüm Önerileri” konulu çalışması ile master eğitimini tamamladı. Halen Dicle  Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Anabilim Dalı/Kur’ân Okuma ve Kıraat İlmi Bilim Dalında doktora eğitimine devam etmektedir.

03.10.2022 tarihinde Diyanet işleri Başkanlığı tensibi ile Adıyaman il müftü yardımcısı kadrosuna atandıktan sonra 31.10.2022 tarihinde yeni görevine başladı.

İyi derecede Arapça bilen Ali MACİT evli ve dört çocuk babasıdır.